Politik

Anayasa Değişikliği

law-art-image-courtesy-of-ludwing-von-mises-institute-canada-detail
Şu aralar sosyal medyada profilleri “evet” ve “hayır” diye süsleyenler olmuş. Anayasa değişikliği için… Ve önüne gelen de ahkâm kesiyor. Yok şöyle, yok böyle vs. Çok karşı olduğum ve bir o kadar da sinir olduğum bir durum. Abicim tüm maddeleri okudunuz mu da evet ya da hayır diyorsunuz?
Ha tüm maddeleri okuyup, anlayıp, analiz yapıp “hacı bu bize ters” ya da “işte budur” deyip karar verdiyseniz eyvallah. Ona sözüm yok. Başım gözüm üstüne.
 
Sırf sempati beslediğiniz parti bir karar veriyor diye siz de peşinden gitmeyin. Ya da gıcık olduğunuz/sevmediğiniz parti bir davranış içerisindeyse sırf onun tersini yapmak için karar vermeyin.
 
Bu taslağı sırf Akparti çıkarıyor diye “hayır” demeyin.
Bu taslağa sırf CHP karşı çıkıyor diye “evet” demeyin.
 
Sırf birilerine inat olsun diye karar vermeyin. Takım tutar gibi parti tutmayın. Baktınız olmuyor, bırakın.
 
Şu “akıl” nimetini kullanın azizim. Öyle kişilerle karşılaşıyorum ki “sahibinden az kullanılmış beyin” diye ilan verse yeridir. Kullanın. Korkmayın eskimez.
Şahsen fikrim ise: Yeni bir anayasa yapılması taraftarıyım yıllardır. Hatta hükümeti eleştirdiğim konulardan birisi de budur. Son iki seçimdir seçim malzemesi yaptılar. “Oy verin yeni anayasa/sivil anayasa getirelim” diye.
 
Şu andaki anayasamız 1982 DARBE anayasası. Artık değişmesi gerekiyor. Her yeri yama oldu. Gerçi söylenene göre %90ı zaten değişti diyorlar ama komple, sil baştan, güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum.
 
Ve şu anda halihazırda mecliste yapılan “18 Maddelik Anayasa Değişikliği” oylaması ise bir yeni anayasa oylaması değil sadece Cumhurbaşkanı, yasama-yargı-yürütme arasındaki görev ve yetkileri düzenleyen bir “paket” gibi duruyor.
Ayrıca henüz oturup da maddeleri tek tek irdelemek, incelemek gerekiyor. Takdir edersiniz ki hepimiz hukukçu değiliz. Nisan ayına kadar vaktimiz var. Oturup analiz kasmak şart 🙂
-nasıl başladım, nasıl bitirdim. neyse…-
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s