BLOG · Politik · Uncategorized

EĞİTİM SORUNU: AİLELER

Eğitim sistemimiz iyi değil. Evet. Ama bunun tek sorumlusu sistem değil. Tüm suçu MEB’e yıkarak işin içinden sıyrılamayız.
Eğitim sistemine dair sorun da aileler. Matematik yapabilenin zeki, matematik yapamayanın gerizekalı olarak algılandığı bir toplumda kimse sözel bilimlere değer vermez.
Öğrencilerin ilk hedefi eğer math yapabiliyorsa Sayısal, yapamıyorsa sözel üzerine olmamalı. Bir gencin kariyeri matematik yapabilmesine bağlanıyor. Bunda ailelerin de katkı büyük.
Altın günlerinde anneler “benim kızım/oğlum TIP okuyor, MÜHENDİSLİK okuyor” diyebilmek için çocuklarının hayatını karartıyor. Sırf caka satmak için kan tutan, kan görünce bayılan çocuğunu iyi puan aldı diye TIP yazdırtıyor. Çocuğun ne istediği önemsiz. Çocuğun güzel sanatlar istemesi, beden eğitimi öğretmenliği istemesi, edebiyat okumak istemesi tamamen gereksiz. Eğer çocuk yüksek puan aldı ise illa TIP okuyacak. Neden? Çünkü gelen eşe dosta “baaaak benim çocuğum zeki, yüksek puan aldı TIP kazandı” demek gerek.

Yüksek puan alıp da TIP haricinde tercihini ailesinin rızası ile yapabilen kaç öğrenci var ülkede?

Lise döneminde çocuklara alan seçtirmeden ziyade gelecekteki mesleklerine yönelik bilgilendirme yapılmalı. Hatta ve hatta istedikleri mesleklere yönelik eğitimleri lise yıllarında almalı. Meslek lisesi tabiri, bir baltaya sap olamayan gençlerin gitmek zorunda olduğu açık hava hapishanesinden kurtulmalı. Tabi bu rahat 20 yıl sonra olacak şey. Bizimkisi sadece ütopya.
Teog sağolsun ortaokulda Matematik-Türkçe-Sosyal-Fen-İngilizce haricinde diğer dersler yok hükmünde. Bir teknoloji tasarım dersi, bir kodlama dersi, bir bilişim dersi aileler nazarında “gereksiz” hükmünde. Bir grupta bilgisayar öğretmenine bir velinin “Ne gerek var bu bilgisayara, çocuğa bir faydası olmayacak” dendiğini okumuştum. Bu belli bir kesimi özetler nitelikte.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s