Teknoloji

Fatih Projesinin Hazin ve Beklenen Sonu

İlkokuldan beri kilolarca kitap taşıdığım için taa o zamanlar şikayet ederim. Şu kitapları taşımak yerine diskette taşıyıp okulda bilgisayarlarda işimizi görsek diye… Bu söylemlerimin üzerinden 15 yıl geçti aşağı yukarı. Fatih projesini duyduğumda tam dedim “aha ülkede güzel bir şeyler olacak”.. Biraz ümitlendik, lakin sonuç tam bir fiyasko.
Akıllı tahta kuruyorlar, onu kullanacak hocaların konu hakkında bir bilgisi yok. Hocaları geçtim, okulda bilgisayar hocası yok. E bi sıkıntı olunca kim ilgilenecek? İlla en ufak sorunda yana yakıla teknik servislere mi gidilecek?
Tahta kullanımı için hizmet içi eğitimi yapılmadı ya da çok geç yapıldı diye duymuştum. Tahtayı kullanmayı bilenler ise, kullanmak istiyor, lakin içerik yok. Atmışlar içine win7 pro sürümü, kurmuşlar fiber optik sistemi gerisi çöp.. Anca öğrenciler tenefüste Justin Bieber falan dinliyor. Her sınıf disko gibi. Arada bir film izletiyorlar. Al sana Fatih…
Yıllarını bilişim sektörüne adamış Bill Gates de yaklaşık 3 yıl önce, eğitimde tablet kullanımının yanlış seçim olduğunu hatta korkunç olduğunu ifade etmişti.
Fatih projesinin tek amacı bazı kurumları zengin etmek. Bunun dışında başka bir katkısı yok. Koca ülke elektronik çöplüğe döndü bir anda..
Daha ülkenin her yerini bırak fiberoptik bağlantıyla donatmayı, normal adsl Internet’i geçtim, telefon hattının bile olmadığı yerler var. Millet 1 Gbps hızlarla test yapsın biz ay sonunu akk ile geçirelim.
Hadi tüm bunları geçtim koca bilgisayarda/tahtada zaten her şeyi yasaklamışlar. Hoca çocuklara CD’den bir eğitim göstermeye kalktığında yapamıyor, çünkü optik sürücü yok, Anca ISO olarak yapılabilir. Onun için de Daemon tools gerekli, lakin gel gelelim tahtada Internet bağlantısı yok, ve sebebi bilinmiyor (Yaşasın FATİH!) Bi şekilde, 3G ile setup indiriliyor, fakat bu sefer de “yönetici izni ve parola” istiyor.. Mükemmel. Asıl komedi burada başlıyor. Döne döne şifre ararken şifreyi çocukların çoktan bildiğini, bunu da internetten öğrendiklerini söylüyorlar. Sistemi yapanları alınlarından öpmek istiyorum. Müthiş bir sistem kurmuşlar. Hepsinin ellerine sağlık.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s